Święte Wieczory

„Święte Wieczory” to termin, którym dawniej w Polsce określano wieczory w oktawie Bożego Narodzenia. Ludzie starali się wszystkie obowiązki wykonać do popołudnia, żeby wieczorem świętować. Nie wykonywano już wtedy żadnej pracy, spędzając czas z rodziną i śpiewając kolędy

W tym roku do tego samego zapraszamy Ciebie i Twoją rodzinę. Przedłuż czas trwania Świąt Bożego Narodzenia z dwóch dni do ośmiu, tak jak to Kościół przewidział już dawno temu. Pozwól aby Nowonarodzone Dzieciątko weszło w życie całej rodziny ze swoim pokojem.

Plik do pobrania: Święte wieczory – Oktawa Bożego Narodzenia

Jak przeżywać?

  1. Wieczorem, siądźcie wszyscy razem i przygotujcie świecę. Posprzątajcie też otoczenie, żeby odczuć świąteczny charakter spotkania. Warto również ubrać się odświętnie.

  2. Zacznijcie od zapalenia świecy przez głowę rodziny (najlepiej mężczyznę) ze słowami „Światło Chrystusa”, a pozostali odpowiedzą „Bogu niech będą dzięki”. Niech ten płomień świecy będzie znakiem obecności Jezusa Chrystusa pośród Was, w Waszym domu.

  3. Uczyńcie znak Krzyża Św. na znak, że rozpoczynacie modlitwę. Niech przez ten tydzień ta wspólna modlitwa zastąpi Wam waszą zwyczajową modlitwę wieczorną.

  4. Zaśpiewajcie kolędę, najlepiej z tekstem przed oczami (nawet jeśli doskonale znacie słowa), aby jej treść dotarła do Waszego serca i przypominała, że wciąż trwa okres Bożego Narodzenia.

  5. Przeczytajcie na głos fragmenty z Pisma Św., które Kościół przygotował na dany dzień. Idealnie, gdyby każdy miał tekst przed oczami. Lepiej nie korzystać z telefonu, chyba że z włączonym trybem samolotowym, aby nie było rozproszeń. Warto się nad tekstami chwilę zastanowić, może porozmawiać, o tym, co one mówią do każdego z Was.

  6. Przeżegnajcie się, aby zaznaczyć koniec części „oficjalnej”. Świeca niech pozostanie zapalona, bo Chrystus nigdzie sobie nie pójdzie, On wciąż będzie z Wami.

  7. Teraz spędźcie czas razem, ze sobą. Posiedźcie i porozmawiajcie. Możecie też zaparzyć herbatkę czy nawet zjeść wspólnie kolację. To co będziecie robić nie jest tu najistotniejsze. Chodzi o spędzenie razem czasu, do którego świadomie zaprosicie Chrystusa. Niech płomień świecy przypomina o Nim za każdym razem, gdy ktoś będzie chciał powiedzieć lub zrobić coś, co doprowadzi do kłótni czy zrani drugą osobę.

  8. Niech przez cały ten czas telewizor będzie wyłączony, a komórki odłożone na bok. Nie sięgajcie po nie nawet, gdy usłyszycie powiadomienie czy będzie się zaczynał kolejny odcinek serialu. Poświęćcie ten czas całkowicie swoim bliskim i Bogu. Tak samo sprawy, które były „na wczoraj” zostawcie przed spotkaniem. Bo czas poświęcony Chrystusowi (obecnemu w każdym członku Twojej rodziny) nigdy nie jest zmarnowany. A gdy Ty zajmiesz się Bogiem, On zajmie się Tobą i Twoimi problemami.

  9. Na koniec spotkania, niech osoba zapalająca świecę weźmie ją do ręki ze słowami „Światło Chrystusa niech pozostanie w naszych sercach”, na co wszyscy odpowiedzą „Amen”. W tym momencie należy zgasić świecę.

25 grudnia – Uroczystość Narodzenia Pańskiego

Czytania: Iz 52,7-10; Hbr 1,1-6; J 1,1-18

26 grudnia – Święto św. Szczepana, Pierwszego Męczennika

Czytania: Dz 6,8-10;7,54-60; Mt 10,17-22

27 grudnia – Święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty

Czytania: 1 J 1,1-4; J 20,2-8

28 grudnia – Święto świętych Młodzianków

Czytania: 1 J 1,5 – 2,2; Mt 2,13-18

29 grudnia

Czytania: 1 J 2,3-11; Łk 2,22-35

30 grudnia – Święto Świętej Rodziny

Czytania: Syr 3,2-6,12-14; Kol 3,12-21; Mt 2,13-15,19-23

31 grudnia

Czytania: 1 J 2,18-21; J 1,1-18

1 stycznia – Uroczystość NMP Bożej Rodzicielki

Czytania: Lb 6,22-27; Ga 4,4-7; Łk 2,16-21

 

Jeśli przeżywanie „Świętych Wieczorów” poruszyło Twoje serce lub coś zmieniło w Twoim życiu – podziel się tym z innymi, opowiedz o tym sąsiadom czy znajomym. Niech Twoje świadectwo zachęci innych, aby w przyszłym roku oni również przeżyli „Święte Wieczory” w rodzinnym gronie i z Chrystusem.