Celebracje Niedzieli Palmowej i Świętego Triduum Paschalnego sprawowane w Katedrze Siedleckiej transmitowane będą przez Katolickie Radio Podlasie i stronę internetową parafii katedralnej. Księży Proboszczów zachęcam do organizowania transmisji online Mszy św. i liturgii odprawianych w kościołach parafialnych.
Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej
- Nie ma procesji z palmami.
- Błogosławieństwo palm odbywa się w prezbiterium (Mszał, s. 111)
- Na wejście kapłana śpiewa się antyfonę „Hosanna”.
- Znak krzyża, pozdrowienie i krótkie wprowadzenie zawarte w mszale.
- Modlitwa błogosławieństwa (Mszał, s. 107)
- Czytanie Ewangelii o wjeździe Chrystusa do Jerozolimy, Rok A, (Mt 21, 1-11).
- Kolekta mszalna.
- Dalsza część liturgii bez zmian.
Msza Krzyżma w Wielki Czwartek
- Msza Krzyżma pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego zostanie odprawiona w Wielki Czwartek w Katedrze o godz. 10.00 jedynie w wąskim gronie kapłanów (Wikariusz Generalny, Wikariusz Sądowy, Wikariusz Biskupi, Kanclerz Kurii Diecezjalnej, Rektor WSD, Proboszcz parafii katedralnej) i usługujących. Podczas Mszy Krzyżma będzie miało miejsce odnowienie przyrzeczeń kapłańskich, dlatego pozostałych księży zachęcamy do łączenia się duchowo poprzez transmisję w Katolickim Radiu Podlasie i na stronie internetowej parafii katedralnej.
- Podczas liturgii poświęcone zostaną oleje święte, które będą do odebrania przez Księży Dziekanów po uzgodnieniu terminu z Księdzem Proboszczem parafii katedralnej.
Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej
- Należy przygotować kaplicę przechowania Najświętszego Sakramentu tzw. Ciemnicę oraz Grób Pański.
- W liturgii Mszy św. opuszcza się obrzęd umycia nóg.
- Przeniesienie Najświętszego Sakramentu przez celebransa do Kaplicy Przechowania odbywa się bez procesji.
- Należy zapowiedzieć i zachęcić do adoracji Najświętszego Sakramentu
w Ołtarzu Przechowania.
Wielki Piątek
W Wielki Piątek nie sprawuje się Eucharystii, a liturgia koncentruje się na tajemnicy krzyża. Krzyżowi oddaje się w tym dniu szczególną cześć. Na drzewie krzyża bowiem zawisło Zbawienie świata.
- Nie należy w ciągu dnia organizować wspólnego sprawowania w kościołach Liturgii Godzin.
- Liturgię należy sprawować według mszału.
- Do intencji modlitwy wiernych w czasie Liturgii Męki Pańskiej należy dołączyć specjalne wezwanie (przed ostatnim wezwaniem), którego treść, wraz zapisem nutowym, znajduje się w załączniku nr 3.
- Podczas adoracji Krzyża oddaje się mu cześć wyłącznie przez przyklęknięcie lub głęboki ukłon, pocałunek Krzyża należy ograniczyć wyłącznie do celebransa.
- W związku z powyższym ten sam sposób adoracji Krzyża obowiązuje po zakończeniu Liturgii i w Wielką Sobotę.
- Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego odbywa się bez procesji.
- Należy zapowiedzieć i zachęcić do adoracji Najświętszego Sakramentu w Wielką Sobotę oraz przypomnieć, że tego dnia nie będzie w kościołach i innych miejscach poświecenia pokarmów ani wody.
Wielka Sobota
W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do otchłani (por. 1 P 3, 19), a także modli się i zachowuje post w oczekiwaniu na Jego zmartwychwstanie. Wielka Sobota jest dniem ciszy oraz rozważania Męki i Śmierci Chrystusa. Jest dniem oczekiwania na Zmartwychwstanie.
- Nie należy organizować wspólnego sprawowania w kościołach Liturgii Godzin.
- W tym dniu nie ma w kościołach czy innych miejscach, błogosławieństwa pokarmów na stół świąteczny. Obrzęd ten, w tym roku, będą sprawować
w domach ojciec albo matka, lub przedstawiciel rodziny przed rozpoczęciem posiłku wielkanocnego. Wiernym należy udostępnić obrzęd błogosławienia pokarmów i pouczyć o jego przebiegu (załącznik nr 2). - Przypomnieć należy wiernym o poście paschalnym i zachęcić do adoracji Najświętszego Sakramentu. Należy również zapewnić możliwość spowiedzi.
Wigilia Paschalna
Wigilia Paschalna jest najstarszą i najważniejszą ze wszystkich wigilii celebrowanych przez Kościół. Rozpoczyna ona obchód Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego.
- Przed Wigilią Paschalną kończy się adoracja przy Grobie Pańskim.
- Nie ma obrzędu błogosławieństwa ognia.
- Podczas procesji wejścia z zakrystii do prezbiterium należy wnieść paschał
i dokonać jego błogosławieństwa. Obrzęd rozpocząć znakiem krzyża. - Po przygotowaniu paschału, kapłan lub diakon, podnosząc paschał, śpiewa na środku prezbiterium jeden raz: „Światło Chrystusa”. Wszyscy: „Bogu niech będą dzięki”. Następnie od paschału zapala się świece, ustawia się paschał przy ambonie i śpiewa „Orędzie wielkanocne”.
- Z „Liturgii chrzcielnej” należy tylko zachować odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, pomijając Litanię do Wszystkich Świętych, błogosławieństwo wody chrzcielnej i wody do pokropienia. Na czas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych zapala się świece, natomiast nie ma pokropienia wiernych.
- Po Mszy św. można wznowić adorację Najświętszego Sakramentu, pamiętając o jej wymiarze paschalnym.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
Procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem okrąża kościół jeden raz. Na czele niesie się krzyż i figurę Zmartwychwstałego. Należy zrezygnować z niesienia chorągwi ani feretronów. Nie używa się baldachimu. Podczas procesji biją dzwony.